مقالات

گندمان یکی از شهرهای استان چهار محال بختیاری

گندمان یکی از شهرهای استان چهار محال بختیاری است که در فاصله 75 کیلومتری این شهر قرار دارد.این شهر قدمت تاریخی هزار ساله ای دارد.مردم گندمان به گویش فارسی صحبت میکنند. کشاورزی، دامداری، بافت قالی و قالیچه‌های بختیاری از مشاغل منطقه است.از مکان های دیدنی این منطقه می توان به تالاب گندمان و مادر دختر و امام زادعسگر و علی و حمام گندمان اشاره کرد . زبان مردم گندمان فارسی با لهجه خاصه آن محل می‌باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بروجن از کشت محصول هویج به روش آبیاری تیپ در 50 هکتار از اراضی شهر گندمان خبر داد.با توجه به اینکه هویج محصولی با نیاز آبی بالاست با استفاده از روش آبیاری قطره ای می توان تا حد زیادی در مصرف آب صرفه جویی کرد. جلوگیری از مصرف و یکنواختی توزیع آب، افزایش عملکرد محصول، جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش ابتلاء به آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز از مزایای استفاده از سیستم آبیاری تیپ است.در روزهایی که خشک شدن تالاب ها به روتین عادی برایمان تبدیل شده است ، حفظ حیات یک تالاب می‌تواند نقطه روشنی در آینده زیست محیطی ما به شمار بیاید.

تالاب گندمان تالابی در مجاورت شهر گندمان و استان چهار محال بختیاری است. این تالاب از سویی نزدیک به محورهای مواصلاتی استان بوده و از سوی دیگر در نزدیکی منطقه حفاظت شده تنگه صیاد است. منطقه‌ای که زیستگاه قوچ و بز کوهی و دیگر نمونه‌های در معرض خطر است.

بر اساس سر شماری عشایری سال 87 بیش از 790 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور در اختیار عشایر است که حدودا برابر با سرانه جامعه روستایی میباشد. با بیان اینکه حدود 64 هزار هکتار باغ هم در اختیار عشایر کشور است، افزون بر 20 هزار هکتار مناطق عشایری نیز مستعد فعالیت های باغداری است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *