مقالات

گندم ؛عمده محصولات زراعی پاییزه در سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و مرکبات دارد. که در بیش از 200 هزار هکتار از زمین های کشاورزی  محصولات زراعی و در 80 هزار هکتار از باغ های این استان انواع میوه های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می شود.

تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد . زمین‌های برخی مناطق این استان  مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را نیز دارند.

در این مقاله از رسان آب قصد داریم به سراغ کشت پاییزه گندم در استان سیستان و بلوچستان برویم . اما در ابتدا نگاهی به کشت پاییزه در این استان می اندازیم . پس با ما همراه باشید .

کشت پاییزه در سیستان و بلوچستان با کشت محصولات خارج از فصل در اواخر شهریور شروع و بتدریج با کشت محصولات استراتژیک شامل دانه‌های روغنی، گندم و جو، گیاهان دارویی و سایر محصولات سبزی و صیفی تا اواخر آذر ادامه دارد . بطوریکه سالانه به طور میانگین سطح کشت این نوع از محصولات به حدود ۱۳۰ هزار تن می رسد.

عمده سطح زیر کشت محصولات زراعی پاییزه در سیستان و بلوچستان شامل گندم، جو، یونجه، پیاز، کلزا، گوجه‌فرنگی، قصیل، شبدر و باقلاست.

کشت پاییزه گندم

همانطور که به آن اشاره شد ، عمده سطح زیر کشت محصولات زراعی پاییزه در سیستان و بلوچستان محصول استراتژیک گندم است . کشت پاییزه گندم در این استان از اوایل آبان آغاز می شود و تا اوایل دی ادامه دارد.

سالانه به طور میانگین ۳۲ هزار هکتار از مزارع این استان در فصل کشت پاییزه به زیر کشت محصول استراتژیک گندم می رود . هامون، کراس بولانی، کویر، سیستان، افق و ارگ عمده ارقام کشت  گندم در مزارع سیستان و بلوچستان محسوب می‌شوند.

با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی در استان پهناور سیستان و بلوچستان، این استان همه ساله آغازگر برداشت گندم در سطح کشور بوده است. که  کار برداشت محصول گندم همه ساله از اواخر اسفند در مناطق جنوبی آغاز و به تدریج تا اوایل تیر ماه به مناطق شمالی این استان می‌رسد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *