مقالات

یزد و عملکرد کشاورزی آن

شهرستان یزد مرکز استان یزد و یکی از کلانشهرهای ایران است. این شهر به عنوان نخستین شهر خشت خام جهان معروف است و نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ودومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو  است. شهر یزد بعنوان شهر بادگیرها ، دارالعباده، دارالعلم ، شهر شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب نیز معروف است.

برخی کارشناسان حوزه کشاورزی یزد معتقدند این استان از نظر سلامت محصولات کشاورزی شرایط قابل قبولی دارد . از سوی دیگر فقط 5 محصول کشاورزی استان تاکنون نشان استاندارد دریافت کرده است.دست اندرکاران معتقدند  موارد مشکل‌دار در محصولات کشاورزی یزد نسبت به دیگر استان‌ها کمتر است. از این ادعا می‌گویند که یزد از نظر تولید محصولات استاندارد در سطح خوبی قرار دارد. در تولید محصول انار از سموم شیمیایی استفاده نمی‌شود. این مهم در مورد «گردو» هم صدق می‌کند و می‌توان با قطعیت بیشتری گفت که در تولید گردو نیز ملزومات رعایت می شود. پسته مصرف سم دارد ولی باغداران با توجه به آموزش‌های داده شده، خود مراقبت می‌کنند. با این حال، در مناطقی که مشکوک به رعایت نکردن استفاده از سم و کود هستیم نیاز به آزمایش و گواهی است البته در مورد چاغاله‌بادام به مردم یزد توصیه می‌کنم توجه بیشتری داشته باشند.

یزد بعنوان یکی از شهرهای کویری کشور از نظر بهره وری مناسب از منابع آب در کشت محصولات باغی و زراعی عملکرد مناسبی دارد و همواره شیوه های مناسبی را در طول تاریخ برای استفاده از مایع حیات بکار برده است .استان یزد در تولید محصولات گلخانه ای رتبه دوم،  پسته رتبه سوم،  زرد آلو  رتبه چهارم ، انار رتبه پنجم و زعفران رتبه ششم کشوری را داراست .

از 170 هزار هکتار زمین های قابل کشت یزد بدلیل خشکسالی های اخیر هم اکنون 116هزار هکتار در آن کشت میشود و از این میزان 69 درصد آن مربوط به باغ ها و 31درصد مربوط به زمین های زراعی است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *