مقالات

استان زنجان از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی

استان زنجان بنا بر اقلیم متفاوت و چهارفصل خود از پتانسیل‌های مناسبی برای رشد بیشتر در حوزه کشاورزی و توسعه و بهبود سیستم‌ها و طرح‌های کشاورزی برخوردار می باشد.این استان  از گذشته دارای سابقه طولانی در کشت‌ و زرع محصولات مختلف بوده است.

این استان مجموعاً ۸۳۳۰۰۰ هکتار اراضی کشاورزی دارد که حدود ۵ درصد اراضی کشاورزی ایران محسوب می‌شود. ۵۱۰۰۰۰ هکتار از این اراضی سالیانه تحت کشت محصولات مختلف قرار می‌گیرد .که از این میان حدود ۱۶۸۰۰۰ هکتار از اراضی به‌صورت آبی و مابقی به‌صورت دیم قابلیت استفاده دارند.

۴۴۰۰۰۰ هکتار اراضی استان به انواع محصولات زراعی، سبزی و صیفی است . حدود ۷۰۰۰۰ هکتار به باغات استان اختصاص پیدا کرده است . ۸۹ محصول مختلف زراعی و باغی در استان زنجان کشت می‌شوند. که به تفکیک دارای ۶۸ نوع محصول زراعی و ۲۱ نوع محصول باغی می باشد. . گندم ، جو و لوبیا از جمله مهمترین محصولات حوزه‌ زراعت استان زنجان محسوب می شود و عمده محصولات باغی استان زنجان شامل زیتون سیب و انگور است .

سالانه سه میلیون و ۶۵ هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی در این استان تولید می‌شود .که این میزان ۲.۴۵ درصد مجموع تولیدات این بخش در کشور است. از این میزان تولید ۲ میلیون و ۲۸۹ هزار تن مربوط به انواع محصولات زراعی، ۵۸۰ هزار تن محصولات باغی، ۲۴۹ هزار تن فراورده های دامی و ۱۸ هزار تن آبزی‌ می باشد.

شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی منطقه سبب شده تا در مناطق مختلف استان زنجان، محصولات مختلفی کشت شود.  زنجان در تولید محصول زیتون رتبه اول، سیر رتبه دوم، عدس رتبه سوم و لوبیا و فندوق رتبه چهارم کشور را دارد.شماری از محصولات کشاورزی تولیدی در زنجان علاوه بر تامین مصرف استان به دیگر استان های کشور نیز صادر می شود.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *